Dworzec kolejowy w Zawdzkiej Woli

Po prezentacji sprzed kilku dni zadbanego i nadal użytkowanego dworca kolejowego w Iławie tym razem dodają galerię zabytku wołającego o pomoc i… o inwestora (jest wystawiony na sprzedaż). Bohater dzisiejszej galerii, dworzec kolejowy w Zawdzkiej Woli (gm. Łasin, pow. grudziądzki, woj. kujawsko-pomorskie) to kolejny pozostawiony sam sobie obiekt zabytkowy; zbudowany najprawdopodobniej w 1899 roku, wraz z całą linią kolejową łączącą Jabłonowo Pomorskie z Prabutami, jest typowym budynkiem dworcowym pruskich linii lokalnych, choć w oczy rzuca się brak zburzonego magazynu przylegającego niegdyś do północnej elewacji. Od 25 lat nie zatrzymują się przy nim pociągi osobowe, choć teraz i tak byłoby to niemożliwe, bo 10 lat temu zupełnie rozebrano tę ciekawą linię kolejową. Obiekt w Zawdzkiej Woli jest jednym z dwóch, które są zupełnie opuszczone i niezamieszkałe. Całe szczęście, że został zabezpieczony przed dewastacją wnętrz – prowizoryczne i tymczasowe deski w oknach trzymają się nieźle, być może dlatego, że zabytek stoi na uboczu, w niewielkiej wsi, a tuż obok zamieszkany jest jedynie dawny dom kolejarzy. O dworcu nie zapomniała jednak natura, niszcząc coraz bardziej dziurawy dach, a stojące tuż obok budynki szaletu i gospodarczy coraz bardziej zamieniają się w ruiny.

  • Miejsce: Zawdzka Wola, gm. Łasin, pow. grudziądzki, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1899
  • Stan: zły
  • Inne: dworzec leżący przy rozebranej linii kolejowej 232 Jabłonowo Pomorskie – Kisielice – Prabuty
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011, jablon-prabuty.sawistowski.net, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-10-12


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.