Latarnicy – [2]

Archiwa latarnianych pamiątek, jakie udało mi się zgromadzić przez ponad 20 lat kryją w sobie także artykuły z gazet. Niestety, czas zatarł konkretne daty, ale treść pozostała. Mogę więc zaprezentować i polecić kolejny archiwalny artykuł, tym razem z dziennika toruńskiego „Nowości”, autorstwa Wojtka Szabelskiego (tekst i zdjęcie; lata 90. XX wieku), opowiadający o latarniku z Gąsek, Panu Kazimierzu Zielińskim. Autor artykułu wskazuje, że latarnik objął służbę na latarni 16 czerwca 1950, a w 1982 roku przeszedł na emeryturę. Sprawa jest nieco zagadkowa, bo nazwisko Zieliński pojawia się w wykazie latarników zatrudnionych w Gąskach dwukrotnie (w książce „Morskie drogowskazy polskiego wybrzeża”), ale w żadnym wypadku nie jest to Kazimierz Zieliński, a daty zatrudnienia także różnią się od tych zawartych w wykazie. Zagadka do wyjaśnienia?

latarnik-z-gasek-1

 

Źródła:

  • Antoni F. Komorowski, Iwona Pietkiewicz, Adam Szulczewski, Morskie drogowskazy polskiego wybrzeża, Oficyna Morska 2011

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.