Kolejowy Dworzec Główny w Iławie

Większość dworców kolejowych, które goszczą na stotom.pl, także tych znajdujących się przy czynnych liniach kolejowych, jest w złym lub bardzo złym stanie, niezależnie od tego, czy są zamieszkałe, czy też zupełnie opuszczone. Jednym z najciekawszych wyjątków jest z pewnością kolejowy Dworzec Główny w Iławie, nadal wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem. Wzniesiony 1905 roku  – nieco później niż powstanie pierwszej linii kolejowej przechodzącej przez miasto (1872) – w stylu neogotyckim zachwyca formą, detalami (m.in. w hallu malowidła z herbami miast regionu, z którymi Iława ma lub miała bezpośrednie połączenie) oraz stanem – w latach 2010-2012, po wpisaniu zabytku do rejestru w 2006 roku – przeprowadzono remont obiektu połączony z modernizacją. Stało się tak, być może dlatego, że dworzec ten znajduje się przy 2 ważnych liniach kolejowych, z czego jedna łączy miasto ze stolicą. Dobrze więc, że iławski dworzec miał tyle szczęścia.

  • Miejsce: Iława, gm. Iława, pow. iławski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1905; 2010-2012 – modernizacja
  • Stan: bdb
  • Inne: przy linii kolejowej 353 Poznań Garbary – Żielieznodrożnyj, 9 Warszawa Wschodnia Osobowa – Gdańsk Główny i 251 Tama Brodzka – Iława Główna (linia nieistniejąca)
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-09-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.