Zespół pałacowy w Sztynorcie

Odwiedzając Mazury, a zwłaszcza okolice Giżycka i Węgorzewa koniecznie trzeba odwiedzić niewielką osadę Sztynort położoną u stóp Jeziora Sztynorckiego. Znajduje się tam bardzo ciekawy zespół pałacowy związany, jak zresztą historia samej osady – z rodziną Lehndorffów. Pałac zbudowany został w latach 1689-1691 (choć już dużo wcześniej, nawet w XVI wieku, istniała tu rezydencja), a przebudowany w latach 1829-1880. Wraz z nim powstał rozległy park i cały zespół budynków takich, jak: stajnia, spichlerz i zabudowania gospodarcze. Posiadłość znajdowała się w rękach Lehndorffów do końca II wojny światowej (choć podczas niej większość pałacu zajmowało ministerstwo spraw zagranicznych Rzeszy). Po wojnie, do 1947 roku kwaterowały w nim wojska radzieckie, a do 1989 roku znajdował się w rękach PGR (sam pałac służył jako… stołówka). Po tym czasie zabudowania przechodziły z rąk do rąk, by ostatecznie trafić w 2009 roku do Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury, która poczyniła pierwsze prace zabezpieczające.

  • Miejsce: Sztynort, gm. Węgorzewo, pow. węgorzewski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1689-1691;1829-1880 – rozbudowa
  • Stan: zły
  • Inne: –
  • Źródła: Wikipedia, Wojciech Marek Darski, Mazury od środka. Bedeker dla przyjaciół, Wydawnictwo Mazurskie, Giżycko, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-08-14


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.