Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

W Golubiu-Dobrzyniu byliśmy już kilkakrotnie, jednak dopiero teraz dodaję galerię chyba najbardziej znanego zabytku tego miasteczka – zamku krzyżackiego. Ta znana warownia powstała na początku XIV wieku jako czteroskrzydłowy konwentualny zamek krzyżacki, jednak znamy go najbardziej z wyglądu, jaki uzyskał w latach 1616-1623, za sprawą przebudowy dokonanej na polecenie Anny Wazówny, siostry Zygmunta III Wazy – wówczas to dobudowano m.in. charakterystyczne, późnorenesansowe attyki i wieżyczki w narożach. Zamek przechodził wielokrotnie trudne historycznie chwile, po których był remontowany i odbudowywany. Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego stulecia dostosowano go do ruchu turystycznego, a dziś pełni funkcje muzeum, hotelu i restauracji, będąc charakterystycznym punktem witającym wszystkich przyjeżdżających do Golubia-Dobrzynia.

  • Miejsce: Golub-Dobrzyń, gm. Golub-Dobrzyń, pow. golubsko-dobrzyński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data wybudowania: 1300-1311 (mur obwodowy zamku górnego i 2 skrzydła (zach. i płd.); ok. 1330 – ukończono zamek wysoki i przedzamcze; koniec XV w. – dobudowano 2 cylindryczne wieże; 1616-1623 – przebudowany; XVIII w. – wyremontowany po zniszczenia wojen szwedzkich XVII w.; XIX w. – uszkodzony; 1937, 1947-1953, 1959-1966 i po 2006 – prace remontowe i restauracyjne
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie muzeum, hotel i restauracja
  • Źródła: Wikipedia, zamekgolub.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-07-31


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.