Dawna synagoga w Busku-Zdroju

Zabytki kultury żydowskiej w Polsce należą do dość rzadkich – zwłaszcza na niektórych terenach – tym bardziej są cenne i z tym większą przyjemnością prezentuję je na stotom.pl. Dziś będzie to dawna synagoga w Busku-Zdroju. Choć bożnica nie należy do najstarszych – została zbudowana w 1929 roku – nie znaczy to wcale, że nie jest obiektem interesującym; wykonana z ciosów wapienia, charakteryzuje się klasycystyczną elewacją. Pierwotnie mieściła salę modlitewną oraz mieszkanie rabina, kancelarię zarządu gminy i rzeźnię koszerną ptactwa. Działania hitlerowskiego okupanta w czasie II wojny światowej doprowadziły do dewastacji synagogi; po wojnie została przeznaczona na cele handlowe, które – po przebudowie wnętrza – pełni do dziś. Buska synagoga została wpisana do rejestru zabytków w 1975 roku.

  • Miejsce: Busko-Zdrój, gm. Busko-Zdrój, pow. buski, woj. świętokrzyskie
  • Data wybudowania: 1929
  • Stan: db
  • Inne: obecnie mieści sklepy
  • Źródła: Stanisław Kryciński, Anna Olej-Kobus, Krzysztof Kobus Zabytki kultury żydowskiej w Polsce. Przewodnik, Carta Blanca, Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-07-12


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.