Dworzec kolejowy Gębice w Marcinkowie

Dziś powracamy do tematyki kolejowej, na linię nr 239 łączącą Mogilno z Orchowem. Kilka tygodni temu prezentowałem opuszczony i zdewastowany dworzec kolejowy we wsi Procyń, dziś dodaję galerię zdjęć dworca Gębice, który znajduje się w pobliskiej wsi Marcinkowo. To, obok obiektu w Mogilnie, dworzec zupełnie inny niż pozostałe na linii; inna jest jego bryła, poza tym jest nieco większy i nieotynkowany. Swoją architekturą budynek przypomina bardziej obiekty wzniesione w czasie hitlerowskiej okupacji. Do Gębic (Marcinkowa) kolej dotarła w roku 1916 (dalsza rozbudowa w kierunku południowym nastąpiła 5 lat później) – być może w miejscu obecnego dworca znajdował się wcześniej inny. Tak, czy inaczej, bohater dzisiejszej galerii jest w dobrym stanie, służy celom mieszkalnym (przez co zostały nieco przekształcone m.in. otwory okienne i drzwiowe) i znajduje się w zadbanym otoczeniu dawnej stacji – z wieloma drzewami i ziemnym, porośniętym przystrzyżoną trawą, peronem. Jedynie dawny szalet (budynek gospodarczy) wydaje się być w gorszym stanie.

  • Miejsce: Marcinkowo, gm. Mogilno, pow. mogileński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1916 (1921?)
  • Stan: bdb-
  • Inne: przy linii kolejowej 239 Mogilno – Orchowo
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-04-29


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.