Dawny klasztor staroobrzędowców w Wojnowie

Wieś Wojnowo (gm. Ruciane-Nida, pow. piski, woj. warmińsko-mazurskie) to miejsce wyjątkowe na mapie Polski – przede wszystkim ze względu na fakt, iż do dziś żyją tam zgodnie katolicy, ewangelicy, prawosławni i starowiercy. Po tych ostatnich, dziś już nielicznych, zachowała się niezwykła pamiątka w postaci dawnego klasztoru – powstałego w 1847 roku najpierw jako męski, funkcjonującego do 1884 roku, a reaktywowanego w 1894 roku jako żeński, istniejący do 2006 roku, kiedy to zmarła ostatnia mniszka. Jak pokazuje dodana dziś galeria zdjęć, w skład zespołu zabudowań klasztornych wchodził nie tylko sam klasztor z kaplicą, ale także szereg zabudowań gospodarczych, wraz z ciekawą bramą przyklasztorną. Całość położona jest przepięknie nad jeziorem Duś. W 1968 roku klasztor znalazł się w rękach katolika, Leona Ludwikowskiego, który zaopiekował się budynkami i mniszkami, a obecnie w rękach jego syna, który odrestaurował zabytek i udostępnił go zwiedzającym.

  • Miejsce: Wojnowo, gm. Ruciane-Nida, pow. piski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Wyznanie: staroobrzędowcy (starowiercy)
  • Data budowy: 1847; pocz. XXI w. – odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania
  • Stan: bdb
  • Inne: –
  • Źródła: Zofia Zubczewska, Dzieje staroobrzędowców z Wojnowa, Muzeum Ikon i Kultury Staroobrzędowców w Wojnowie, Wojnowo 2016, klasztor.infoWikipedia, Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-08-13


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.