Most Wysoki w Reszlu

Kilka dni temu obiecałem, że na blogu pojawią się kolejne galerie z Warmii i Mazur. Powracamy więc do tego niezwykłego regionu Polski, odwiedzając po raz pierwszy miasteczko Reszel. Niejako u północnych wrót miasta znajduje się ciekawy, malowniczo położony i stary zabytek techniki – tzw. Most Wysoki. To obiekt wzniesiony już w XIV wieku, ale swój wygląd zawdzięcza głównie licznym przebudowom w następnych stuleciach, m.in. w XVIII wieku dobudowano czwarte przęsło, a pod koniec XIX stulecia wnętrze mostu została zaadaptowane na mieszkania dla biedoty (w internecie pojawiają się także informacje, iż wewnątrz mostu mogły istnieć cele więzienne). Obecnie most, wznoszący się na wysokość 17 metrów jest konstrukcją ceglano-żelbetową; podczas ostatniego remontu w latach 1993-2000 zlikwidowano pomieszczenia wewnątrz zabytku, wpisanego do rejestru (wraz z tzw. Mostem Niskim) w 1957 roku.

  • Miejsce: Reszel, gm. Reszel, pow. kętrzyński, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 2 poł. XIV w.; w następnych wiekach liczne przebudowy; 1964 oraz 1993-2000 – remont
  • Stan: bdb
  • Inne: całkowita długość mostu = 34,9 m, wysokość = 17 m, szerokość w koronie jezdni = 7,40 m; 3 przęsła mostu mają rozpiętość: 4,40 m + 7,40 m + 4,40 m
  • Źródła: Wikipedia, encyklopedia.warmia.mazury.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-08-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.