Cmentarz ewangelicki z kwaterą wojenną w Piszu

Warmia i Mazury to niezwykle inspirujące regiony, przebogate w ciekawe zabytki; z tym większą przyjemnością powróciłem na same Mazury, wzbogacając zarazem kolekcję zdjęć, którą podzielę się na stotom.pl. A zacznę od powrotu do Pisza, gdzie przy ulicy Dworcowej znajduje się cmentarz ewangelicki z XIX wieku; z tego też okresu zapewne pochodzi neogotycka kaplica cmentarna. Południowo-wschodnią część nekropolii zajmuje kwatera wojenna z ok. 200 żołnierzami niemieckimi i rosyjskimi poległymi w 1914 roku; w 1945 roku z kolei na cmentarzu pochowano 87 żołnierzy i cywilów – chorych z miejscowego szpitala, ale ciała ekshumowano i pochowano ponownie na cmentarzu w Bartoszach. Od 1945 do 1961 roku cmentarz pełnił funkcję komunalnego; w 1986 roku został wpisany do rejestru zabytków. Dzięki staraniom m.in. stowarzyszeń polskich i niemieckich został w 2004 roku uporządkowany i obecnie jest zadbany.

  • Miejsce: Pisz, gm. Pisz, pow. piski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Wyznanie: ewangelickie
  • Data założenia: XIX w.
  • Stan: db
  • Inne: pierwotnie ewangelicki, posiada też kwaterę wojenną żołnierzy niemieckich i rosyjskich I wojny światowej; po 1945 jako cmentarz komunalny; od 1961 nieczynny
  • Źródła: naszawarmia.pl, zabytek.pl, polskaniezwykla.pl, nid.pl, OpenStreetMap,
  • Zdjęcia wykonane: 2016-08-16


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.