Encyklopedia latarni morskich – [9] – Roter Sand, Niemcy

 

Kolejna karta naszej „Encyklopedii latarni morskich” dotyczy latarni niemieckiej Roter Sand, znajdującej się na Morzu Północnym, niedaleko ujścia Wezery. To chyba jedna z najbardziej znanych europejskich i światowych latarni morskich, nie tylko ze względu na swoje położenie, które spowodowało, iż wzniesiona w 1885 roku latarnia stała się pierwszą budowlą posadowioną na dnie oceanicznym, ale także ze względu na charakterystyczny wygląd zwężającej się ku górze wieży z 3 półokrągłymi wykuszami i charakterystycznego malowania w biało-czerwone pasy.

Latarnia Roter Sand została zbudowana na specjalnej konstrukcji – stalowej skrzyni, tzw. kesonie, który – nie bez przeszkód – został przetransportowany na wskazane miejsce i wypełniony betonem, na którym z kolei wzniesiono wieżę latarni. Już rok po uruchomieniu światła latarnię zelektryfikowano, choć źródło zasilania światła często się zmieniało (m.in. przez techniczne problemy z kablem położonym na dnie morza) i np. w latach 1945-1947 działała na wieży lampa gazowa. Zresztą, oświetlenie gazowe stosowane było aż do 1986 roku – w 1964 roku bowiem latarnia Roter Sand została zastąpiona przez młodszą (wybudowaną w latach 1961-1964) latarnię Alte Weser, położoną 3 km na północ od Roter Sand. Okazało się, iż działanie słonej wody morskiej naruszyło stalowy płaszcz latarni, a beton nasiąkł słoną wodą, co zagrażało stabilności konstrukcji. Ponadto, na szczycie latarni nie można było zainstalować radaru, który okazał się konieczny w tej części Morza Północnego.

W 1964 roku nie zrezygnowano jednak ze światła latarni Roter Sand, chociaż powrócono do gazowego zasilania, umieszczając słabe stałe światło sektorowe w kolorach: białym, zielonym i czerwonym.

Zagrożona konstrukcja latarni była przez szereg następnych lat przedmiotem wielu dyskusji dotyczących przyszłości zabytku – proponowano m.in. przeniesienie go na inne miejsce. Ostatecznie postanowiono zachować wieżę w oryginalnym miejscu, przeprowadzając remont polegający m.in. na położeniu stalowego kołnierza na dotychczasowym kesonie i wypełnieniu go betonem oraz odmalowaniu i odrdzewieniu samej wieży. Remont został przeprowadzony w latach 1987-1990, a tuż przed nim, 12.11.1986 latarnię ostatecznie wygaszono.

Po remoncie otwarto ruch turystyczny do latarni (nawet z możliwością noclegu w wieży) zawieszony jednak w roku ubiegłym z powodów ekonomicznych.

ROTER SAND (Niemcy) – latarnia morska

Roter Sand - 001-1

 • data wybudowania – 1885
 • wysokość wieży – 30,7 m
 • wysokość światła ponad wodą – 23 m
 • zasięg światła (ostatni)– 9 Mm
 • zautomatyzowana – nie dotyczy – w 1986 roku wygaszona
 • aparat świetlny (ostatni) – światło gazowe
 • materiał budowlany – beton, metal
 • położenie – 53°51′11,4″N 8°04′55,8″E
 • charakterystyka światła (ostatniego): światło stałe, sektorowe: białe, zielone i czerwone

mapa 1 mapa 2

Źródła:

 • wikipedia
 • google maps
 • pocztówka, wydana przez: Wirtschaftsverlag NW GmbH, Bremerhaven

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.