Dawna wozownia nad Morskim Okiem

Jakiś czas temu dodałem galerię niezwykłego i bardzo zasłużonego dla turystyki górskiej zabytku, znanego wielu osobom odwiedzającym Tatry, czyli Nowego Schroniska nad Morskim Okiem. Jego historia jest niezwykle ciekawa, ale historia schronisk w tym miejscu nierozerwalnie łączy się także z budynkiem dawnej wozowni, znanym obecnie jako tzw. Stare Schronisko. To drewniany obiekt znajdujący się nieco poniżej moreny Morskiego Oka, a wzniesiony został w 1890 roku jako wozownia dla turystów przybywających w te strony konno. Po tragicznym pożarze w 1898 roku, w wyniku którego spłonęły doszczętnie dotychczasowe schroniska, wozownię zaadaptowano na potrzeby noclegowe i od 1899 roku nadal pełni funkcje schroniskowe, oferując turystom 43 miejsca noclegowe.

  • Miejsce: Zakopane, gm. Zakopane, pow. tatrzański, woj. małopolskie
  • Data budowy: 1890; 1899 – adaptacja na schronisko
  • Stan: bdb
  • Inne: –
  • Źródła: Janusz Konieczniak, Morskie Oko. Schronisko PTTK im. Stanisława Staszica, COTG PTTK Kraków 2015, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-07-16


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.