Pomniki i tablice pamiątkowe Torunia – cz. 20

W kolejnym odcinku cyklu prezentującego toruńskie pomniki i tablice pamiątkowe pozostaniemy na starówce, ale przeniesiemy się z Nowego do Starego Miasta, pod budynek Sądu Okręgowego, który dwa miesiące temu prezentowałem na stotom.pl. Na wschodniej fasadzie gmachu, od strony ulicy Piekary odsłonięto w 2001 roku, ufundowaną przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Toruń tablicę pamiątkową poświęconą pamięci żołnierzy Armii Krajowej Garnizonu Toruń, których skazano w tymże sądzie w 1946 roku na wieloletnie więzienie. Tablica wykonana z granitu została zaprojektowana przez Ryszarda Mirowskiego; w górnej części znajduje się gryf pomorski i symbol Polski Walczącej (kotwica), a pod nimi napis: PAMIĘCI ŻOŁNIERZY // ARMII KRAJOWEJ // GARNIZONU TORUŃ // WALCZĄCYCH O NIEPODLEGŁOŚĆ // POLSKI // SĄDZONYCH I SKAZANYCH // W TYM BUDYNKU W 1946 R. // PRZEZ WŁADZE KOMUNISTYCZNE // NA DŁUGOLETNIE WIĘZIENIE. // ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ // OKRĘG TORUŃ 2001 R.

DSC_8805 kopia DSC_8806 kopia mapa

Źródła:

  • Antoni Ziółkiewicz, Adam Paczuski, Pomniki Torunia, Wydawnictwo Regionalnego Ośrodka Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Toruniu, Toruń 2002
  • Google Maps

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.