Gołębnik w Szymbornie

Szymborno to wieś w województwie kujawsko-pomorskim (gm. Kijewo Królewskie, pow. chełmiński), w której zachowała się część zabudowań folwarczno-dworskich z połowy XIX wieku. Niestety, do naszych czasów nie dotrwał sam dwór (rozebrany po 1984 roku), natomiast przetrwał m.in. bardzo interesujący gołębnik. Wbrew pozorom nie jest to mały budynek, a całkiem spory obiekt, wzniesiony z czerwonej cegły na planie czworoboku, z kwadratową wieżą, a całość przykryta jest dachem pokrytym czerwoną dachówką. Choć może to określenie jest nieco na wyrost – ubytki dachówki są spore, tu i ówdzie dach zapada się. Dawny gołębnik, wykorzystywany obecnie prawdopodobnie jako pomieszczenie gospodarcze dla pobliskich mieszkańców w takim stanie może niestety nie przetrwać najbliższych lat. Uzupełnieniem galerii zdjęć jest kilka fotografii zachowanej bramy na teren folwarku.

  • Miejsce: Szymborno, gm. Kijewo Królewskie, pow. chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: poł. XIX w.
  • Stan: dst
  • Inne: –
  • Źródła: Wikipedia, pttk.torun.pl, tablica informacyjna obok dawnego folwarku, OpenStreetMap,
  • Zdjęcia wykonane: 2016-03-31


Jedna uwaga do wpisu “Gołębnik w Szymbornie

  1. Szkoda , że nikt z władz regionu nie próbuje ratować tego obiektu. Jest wyjątkowy i warto byłoby zachować go dla następnych pokoleń.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.