Toruń na starych pocztówkach – 23

Klimat dawnego Rynku Staromiejskiego odkrywaliśmy już kiedyś na starych pocztówkach, na których było widać Ratusz, Dwór Artusa i pomnik cesarza Wilhelma I. Dziś niemal to samo miejsce, ale z zupełnie innego ujęcia – z któregoś z okien kamienic południowej elewacji Rynku. Widzimy więc zachodnią pierzeję Rynku Staromiejskiego, fragment Ratusza, fragment gmachu poczty i kilka kamieniczek. Niby niewiele się zmieniły do dziś, ale warto wskazać pewne niuanse – przed wszystkim, kamienica pod numerem 18 (obecnie) – ta duża, z lewej strony, nie posiada już dziś balkonów, które wykonane były prawdopodobnie z drewna. Inne szczegóły dotyczą zwłaszcza różnic w układzie okien. Czwarta kamienica od lewej to słynny Hotel Trzy Korony, działający po dziś dzień. Co zachwyca, to – oprócz stylowych ubiorów, porządku i konnych powozów – istniejące markizy, zasłaniające okna lokali położonych na parterze kamienic. Dzięki nim można zwrócić uwagę, jak popularne i ważne było kiedyś zasłanianie w ten sposób okien, a poza tym można podziwiać elewacje budynków. Niestety, dziś, w sezonie turystycznym, są one w dużej części zasłonięte przez tzw. ogródki. Uważam, że same ogródki to świetny pomysł, który wpisał się w klimat miasta. Tylko, dlaczego nie są to krzesła, stoliki i nieduże parasole, a całe zabudowanie, nierzadko z foliową ścianą?

Prezentowana dziś pocztówka została wydana zapewne na początku XX wieku, w sprzedaży musiała być jeszcze ok. 1920 roku, o czym świadczy pieczątka w języku polskim. Niestety, rewers nie podaje wydawcy.

23

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.