Bazylika archikatedralna pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu

Powracamy dziś do Poznania, ponownie na Ostrów Tumski. Odwiedzając to niezwykłe – przede wszystkim z racji początków Polski – miejsce nie sposób pominąć bazyliki archikatedralnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Nie sposób też w kilku słowach opisać jej historię, w kilkudziesięciu zdjęciach ukazać jej piękno. Trzeba jednak wspomnieć, iż jest to jeden z najstarszych polskich kościołów (lata 80-te X w.) i najstarsza polska katedra (od 968 roku). Dziś wygląda zupełnie inaczej niż w chwili powstania, co jest wynikiem wielu przebudów po zniszczeniach, pożarach itd. oraz – przede wszystkim – po zniszczeniach wojennych 1945 roku. W wyniku odbudowy powrócono wówczas do form gotyckich kościoła. Trzeba tez zaznaczyć, że to miejsce wyjątkowe dla naszej historii – bazylika skrywa w sobie groby m.in. pierwszych władców Polski, aż do Kazimierza Odnowiciela. Co oczywiste, zabytek znajduje się w rejestrze – już od 1930 roku.

  • Miejsce: Poznań, woj. wielkopolskie
  • Wyznanie: rzymskokatolickie
  • Diecezja: archidiecezja poznańska
  • Dekanat: Poznań – Nowe Miasto
  • Data budowy: lata 80-te X w. (kościół wczesnoromański); XI w. – powstała katedra romańska; poł. XIV w. – przebudowa korpusu w stylu gotyckim; 1636-1650 – przebudowa w stylu barokowym, po pożarze; XVIII w. – kolejna odbudowa po kolejnych pożarach i zniszczeniach; 1946-1960 – odbudowa w formie gotyckiej
  • Stan: bdb
  • Inne: od 1962 jako bazylika mniejsza
  • Źródła: Wikipediaarchpoznan.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-08-22


Jedna uwaga do wpisu “Bazylika archikatedralna pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.