Co było, a nie jest… [2] – czy ktoś jeszcze pamięta Cepelię?…

Twórczość ludowa w okresie PRL była chyba nieodłącznie związana z Cepelią. Któż jej nie pamięta? Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego – bo tak brzmi jej pełna nazwa – była centralnym związkiem spółdzielni rękodzieła, istniejącym w latach 1949-1990, skupiającym w jednej organizacji twórców ludowych. Poprzez szereg placówek handlowych w całym kraju sprzedawała produkty rękodzielników. Do dziś z Cepelią kojarzą nam się produkty z drewna, słomy, zabawki, gry, lalki i inne. Cepelia częściowo przetrwała okres transformacji ustrojowej; choć w wyniku postępowania upadłościowego powstało kilka innych podmiotów, wszystkie zachowały w nazwie słowo „Cepelia”, a dziś możemy jeszcze (np. w Poznaniu, czy Warszawie) spotkać sklepy sprzedające produkty twórczości ludowej.

Wśród 60 istniejących w PRL sklepów detalicznych ówczesnej Cepelii znajdował się także jeden w Toruniu, pod adresem: ulica Szeroka 25, jak wskazuje „Toruń i okolice. Przewodnik”, wydany w 1983 roku nakładem Wydawnictwa Sport i Turystyka:

FullSizeRender

Sklepów z pamiątkami w Toruniu ponad 30 lat temu było więcej, skupię się dziś jednak tylko na Cepelii. Pod numerem 25, przy ulicy Szerokiej znajduje się piękna kamienica z 1909 roku, którą opisywałem już kiedyś na www.stotom.pl:

DSC_4683 kopia

Dziś mieści nawet nie sklep z pamiątkami, lecz zakład optyczny i sklep odzieżowy oraz przychodnię lekarską:

DSC_1981 kopia

Pod numerem 25 istnieją 2 sklepy, 2 witryny – mój wpis jest więc niepełny – czy ktoś pamięta, którą część (a może całość parteru) zajmowała niegdyś Cepelia?

Źródła:

 • Bogusław Mansfled, Toruń i okolice. Przewodnik, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1983
 • wikipedia

11 uwag do wpisu “Co było, a nie jest… [2] – czy ktoś jeszcze pamięta Cepelię?…

 1. Jak zauważyłeś, nadal funkcjonuje Cepelia, chociaż w zmienionym nieco kształcie. Jest zresztą powrót teraz do tradycji, młodym zaczyna się podobać „ludowość”, np. sporym powodzeniem cieszą się wzory łowickie. Są naprawdę piękne 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 2. O ile pamiętam, sklep Cepelii był pod dzisiejszym nr. 23 /?/. Zajrzałam do mojej monografii spółdzielni Rzut: „Na początku roku 1971 oddano ponownie do użytku wyremontowany i powiększony sklep Cepelii przy ul. Szerokiej. Jego wnętrze projektowali gdańscy plastycy. W sklepie znalazło się sześć stoisk, a jedno pomieszczenie przeznaczono wyłącznie dla mebli z RZUTU. / Gazeta Toruńska, 1970, z dn. 26 IX, z dn. 20 X.”

  Polubienie

 3. O ile pamiętam z mojego dzieciństwa, Cepelia w latach 80-tych była zlokalizowana w kamienicy na rogu Szerokiej i Żeglarskiej…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.