Nowe Schronisko nad Morskim Okiem

Dzisiejsza galeria jest pod pewnym względem niezwykła – dodaję bowiem zbiór zdjęć zabytku położonego najwyżej, spośród dotychczas prezentowanych na stotom.pl – na wysokości 1406 m n.p.m. znajduje się budynek znany chyba wszystkim odwiedzającym Tatry – to słynne Schronisko nad Morskim Okiem, noszące imię Stanisława Staszica, zwane Nowym, w odróżnieniu od Starego, którego historię również kiedyś przedstawię. Obecne pochodzi z lat 1907-1908 i zostało wybudowane po pożarze Starego w 1898 roku. W latach przedwojennych, a później także po II wojnie światowej budynek był kilka razy remontowany i modernizowany (np. w 1928 roku zamontowano oświetlenie elektryczne). Na początku lat 70-tych ubiegłego wieku pojawiły się niebezpieczne pomysły likwidacji obiektu, jednak decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisaniu Schroniska do rejestru 24.12.1976 uratowała ten unikalny zabytek, który w latach 1988-1992 przeszedł gruntowny remont i dziś nadal służy turystom, prezentując zakopiański styl architektoniczny w samym sercu Tatr.

  • Miejsce: Zakopane, gm. Zakopane, pow. tatrzański, woj. małopolskie
  • Data budowy: 1907-1908; modernizacje w latach międzywojennych i po wojnie, a w 1988-1992 generalny remont
  • Stan: bdb
  • Inne: –
  • Źródła: Janusz Konieczniak, Morskie Oko. Schronisko PTTK im. Stanisława Staszica, COTG PTTK Kraków 2015, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-07-16


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.