Dworzec kolejowy w Starogrodzie

Województwo kujawsko-pomorskie bogate jest w wiele nieczynnych i rozebranych linii kolejowych. Na jednej, nr 246 łączącej niegdyś Toruń i Chełmno byliśmy kilkakrotnie, przy okazji galerii zdjęć dworców, lecz z odcinka Toruń Północny – Unisław, rozebranego w 1992 roku (poza krótkim odcinkiem do Olka). Wcześniej, bo w 1991 roku zlikwidowano odcinek łączący Unisław z Chełmnem (ruch na nim zawieszono już w 1970 roku). I tam także znajdują się ciekawe obiekty, wśród nich dworzec kolejowy w Starogrodzie. Wzniesiono go najprawdopodobniej w 1901 roku, w stylu typowym dla wschodniopruskich linii lokalnych, z czerwonej cegły, z wyraźnie zaznaczoną, wysoką częścią mieszkalną dla kolejarzy i niskim magazynem. Obok, na dawnej stacji, stoi szachulcowy budynek toalet/gospodarczy. Dworzec jest zamieszkany, co, z jednej strony spowodowało liczne architektoniczne koszmarki (zwłaszcza dotyczące różnorodności okien), z drugiej jednak ocaliło go od rychłej śmierci.

  • Miejsce: Starogród, gm. Chełmno, pow. chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1901
  • Stan: db+
  • Inne: dworzec leżący na nieczynnej (częściowo rozebranej) linii kolejowej 246 Toruń Północny – Chełmno
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-03-31


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.