Baszta Żuraw w Toruniu

Niektóre elementy toruńskiej, wiślanej panoramy wydają się być mało widoczne, a stają się wyraźne dopiero wtedy, kiedy zobaczymy je z bliska. Tak właśnie jest z niedużą, choć wysoką Basztą Żuraw, znajdującą się w ciągu murów obronnych nad Wisłą. To stary element fortyfikacyjny, bo pochodzący z końca XIII wieku. Swoją nazwę zawdzięcza dodatkowej funkcji, jaką nadano jej po przebudowie w czasach szwedzkich i dostosowaniu do funkcji żurawia. Funkcję tę utrzymała także po rozbudowie w 1823 i połączeniu z sąsiednim spichrzem z tyłu (przy obecnej ulicy Mostowej), a wszystko to na potrzeby ówczesnej Twierdzy Toruń. Do naszych czasów zachował się oryginalny mechanizm żurawia z początku XIX stulecia. Niestety, Baszta Żuraw nie jest udostępniona do zwiedzania, natomiast jest wpisana do rejestru zabytków (w 1929 i 1996 roku).

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: koniec XIII w.
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie siedziba dwóch konsulatów: Słowenii i Mołdawii
  • Źródła: turystyka.torun.pl, Eugeniusz Gąsiorowski, Średniowieczne obwarowania Torunia, ToMiTo, Toruń 2007, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2016-02-15


3 uwagi do wpisu “Baszta Żuraw w Toruniu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.