Ruiny zamku w Raciążku

We wsi Raciążek (pow. aleksandrowski, woj. kujawsko-pomorskie) byliśmy już kiedyś przy okazji galerii kościoła pw. Wszystkich Świętych i Św. Hieronima. Nieco dalej na wschód znajduje się niemniej ciekawy, choć nieco zapomniany zabytek – ruiny zamku. Warownię wzniesiono z inicjatywy biskupa Macieja z Gołańczy w XIV wieku. W ciągu następnych lat obiekt zmieniał się wielokrotnie – przebudowywany był na późnorenesansową obronną rezydencję (XVI w.) i barokowy pałac (główna cześć zamku, XVII w.). Po sekularyzacji dóbr warownię opuścili biskupi, a władze pruskie rozebrały. Do dziś zachowały się przede wszystkim fragmenty murów zamku właściwego, wieży i murów piwnicznych, zabezpieczone w formie trwałej ruiny, po badaniach w latach 1978-1985. Choć ruiny dostępne są dla zwiedzających, dość trudno je odnaleźć i sprawiają wrażenie martwych – niezabezpieczonych i niepilnowanych.

  • Miejsce: Raciążek, gm. Raciążek, pow. aleksandrowski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data wybudowania: XIV w.; XVI w. – przekształcony w późnorenesansową obronną rezydencję; XVII w. – zniszczony, a następnie odbudowany jako barokowy pałac; pocz. XIX w. – rozebrany przez władze pruskie
  • Stan: ruina (zachowały się przede wszystkim fragmenty murów zamku właściwego, wieży i murów piwnicznych)
  • Inne: –
  • Źródła: Tomasz Stochmal, Zapomniane miejsca. Kujawsko-pomorskie, Wydawnictwo CM, Warszawa 2015, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-02-27


2 uwagi do wpisu “Ruiny zamku w Raciążku

  1. Bardzo fajne miejsce, z wysokiego wzgórza zamkowego rozciąga się widok na Ciechocinek, a na horyzoncie widać Toruń. Cicho, spokojnie, na uboczu, bardzo fajne miejsce na popołudniową wycieczkę.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.