Lokomotywownia Kluczyki w Toruniu

Bardzo ciekawymi – z punktu widzenia historycznego i architektonicznego – są toruńskie zabytki związane z kolejnictwem, wzniesione w latach II wojny światowej przez hitlerowskiego okupanta, rękoma przymusowych robotników z Polski oraz jeńców wojennych z pobliskich stalagów. Prezentowałem już kiedyś wieżę ciśnień z tego okresu, koniecznie jednak muszę uzupełnić jej galerię zbiorem zdjęć lokomotywowni, umownie zwanej: Kluczyki (obecnie części Torunia), choć oficjalne nazwy związane są raczej z jej użytkownikami, czyli kilkoma spółkami kolejowymi. Lokomotywownia to przede wszystkim ogromna hala, początkowo mieszcząca parowozy, następnie lokomotywy spalinowe, a obecnie także elektryczne – przez szereg lat była modernizowana i dostosowywana do rodzaju obsługiwanej trakcji, ale zachowała wiele pierwotnych cech architektonicznych, przede wszystkim nieotynkowaną cegłę, podobnie jak towarzyszące jej budynki administracyjne i nastawnia. Ta ostatnia, nieużywana, starszy, także cmentarzysko lokomotyw tuż obok. Dobrze, że chociaż hala i wspomniane budynki są nadal użytkowane, znajdując się w dobrym stanie.

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data wybudowania: 1940-1944
  • Stan: bdb-
  • Inne: –
  • Źródła: J. Bełkot, Z. Karpus, W. Rezmer, PKP Zakład Taboru Toruń-Kluczyki w latach 1944-1994. Parowozownia wagonownia lokomotywownia, Toruń 1994, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2014-05-10


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.