Spichlerz przy ulicy Na Stępce 1D w Gdańsku

Nieco ponad pół roku temu dodałem galerię zrujnowanego, potężnego spichlerza w Gdańsku przy ulicy Na Stępce 2A. Tuż obok niego, pod numerem 1D znajduje się nieco mniejszy, ale także duży spichlerz. Oba powstały prawdopodobnie w połowie XIX stulecia i związane były z zaopatrzeniem w żywność wojsk stacjonujących w mieście. Oba też zostały włączone w zabudowania rzeźni, która powstała za nimi pod koniec XIX wieku i oba, niestety, niezabezpieczone – pod upadku zakładu – wielokrotnie ulegały pożarom i znajdują się dziś w stanie niemal agonalnym. Pół roku temu pisałem też o planach utworzenia w drugim spichlerzu hotelu, a kilka dni temu pojawiła się informacja o budowie kompleksu mieszkalno-usługowego na terenie dawnej rzeźni, rozpoczęły się już prace porządkowe, pozostaje więc mieć nadzieję, że to nie puste słowa!

  • Miejsce: Gdańsk, woj. pomorskie
  • Data budowy: po 1840
  • Stan: ruina
  • Inne: po 1945 jako część zakładów mięsnych
  • Źródła: Błażej Śliwiński (red.), Encyklopedia Gdańska, Fundacja Gdańska 2012, s. 224, trojmiasto.wyborcza.pl, gdansk.fotopolska.eu, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-03-20


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.