Pomniki i tablice pamiątkowe Torunia – cz. 18

Kilka tygodni temu, poprzez stronę http://www.stotom.pl zaprezentowałem galerię zdjęć toruńskiego zabytku młodszego pokolenia – modernistycznego gmachu Dyrekcji Lasów Państwowych. Tuż obok niego, na terenie otoczonym ogrodzeniem znajduje się jeden z najmłodszych pomników Torunia – postument z tablicą upamiętniającą Teofila Lorkiewicza (1885-1944), pierwszego dyrektora Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu (w latach 1925-1932). To za jego kadencji wzniesiono wspomniany gmach. Lorkiewicz był nie tylko leśnikiem, ale także patriotą – brał udział w powstaniu wielkopolskim, a w czasie II wojny światowej był konspiracyjnym szefem leśnictwa polskiego. Zginął w 1944 roku w walkach powstańczych w Warszawie.

Pomnik został zaprojektowany przez Marka Abramowicza, autorem płaskorzeźby jest bydgoski rzeźbiarz Marek Guczalski, natomiast kamienny obelisk wykonał Roman Strehlau. Pomnik został odsłonięty 25 czerwca 2015 roku, podczas 115. Ogólnopolskiego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Leśnego (Toruń, 25-27 czerwca 2015 roku).

Źródła: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu

DSC_8614 kopia DSC_8615 kopia DSC_8623 kopia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.