Zamek krzyżacki w Ostródzie

Jednym z najciekawszych i najstarszych zabytków Ostródy jest zamek krzyżacki. Wzniesiony został w połowie XIV wieku, na miejscu wcześniejszej warowni drewniano-ziemnej. Podobnie, jak wiele zamków przechodził trudne chwile – zwłaszcza pożary (w latach: 1381, 1788 i 1945). Kolejne odbudowy niosły za sobą także przebudowy zamku, służącego najpierw wojskom krzyżackim, a w XIX wieku m.in. starostwu, sądowi czy mieszkaniom urzędniczym. Warto dodać, iż w 1629 roku na zamku kwaterował król szwedzki Gustaw Adolf, a w 1807 roku – Napoleon Bonaparte. W 1953 roku warownia została wpisana do rejestru zabytków, a jej odbudowę – po zniszczeniach wojennych – rozpoczęto w 1974 roku. Obecnie, będąc w bardzo dobrym stanie, mieści centrum kultury, galerię, bibliotekę oraz muzeum. Mimo wielu przebudów można dostrzec w murach pierwotny, średniowieczny układ cegieł.

  • Miejsce: Ostróda, pow. ostródzki, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1350-1370; 1407-1410 – odbudowany po spaleniu przez wojska księcia litewskiego Kiejstuta; 1788 – rozebrano wieżę (z XVII w.) i skrzydło wschodnie po pożarze Ostródy; XIX/XX w. – przebudowa; 1974-1992 – odbudowa po zniszczeniach w 1945
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie siedziba centrum kultury, galerii, biblioteki oraz muzeum
  • Źródła: Wikipedia, zamek.ostroda.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-08-01


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.