Dawna siedziba Zarządu Gminy Żydowskiej w Poznaniu

Jedną z ciekawszych kamienic w Poznaniu jest dawna siedziba Zarządu Gminy Żydowskiej przy ulicy Stawnej 10. To okazała, czterokondygnacyjna narożnikowa kamienica wzniesiona na początku XX wieku z czerwonej i żółtej cegły w stylu secesji, na zewnątrz z elementami romanizmu i gotyku. Od początku przeznaczona była na siedzibę Zarządu Gminy Żydowskiej w Poznaniu, ale mieściła także (w okresie międzywojennym) m.in. Żydowską Bibliotekę Ludową, szkołę religijną, czy mieszkania dla pracowników gminy i rabina. Budynek został skonfiskowany po 1939 roku przez hitlerowców, a po wojnie znalazły się w nim magazyny Archiwum Państwowego i mieszkania jego pracowników. W 1999 roku miejscowa gmina żydowska odzyskała zabytek (wpisany do rejestru w 2008 roku) – dziś mieści się w nim m.in. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce oraz – od 2009 roku – dom modlitwy.

  • Miejsce: Poznań, woj. wielkopolskie
  • Data budowy: pocz. XX w.
  • Stan: bdb
  • Inne:  w stylu secesji z elementami romanizmu i gotyku
  • Źródła: Stanisław Kryciński, Anna Olej-Kobus, Krzysztof Kobus, Zabytki kultury żydowskiej w Polsce. Przewodnik, Carta Blanca, Warszawa 2011, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-08-22


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.