Hotel Pod Trzema Koronami w Toruniu

Z toruńskiej twierdzy pierścieniowej, prezentowanej po raz kolejny w ubiegły poniedziałek, przenosimy się do ścisłego centrum Torunia, na Rynek Staromiejski, gdzie pod numerem 21 znajduje się XV-wieczna (przebudowana w XIX stuleciu) kamienica mieszcząca Hotel Pod Trzema Koronami, wzmiankowany w tym miejscu już w roku 1832, ale historia tego miejsca – jako gospody, zajazdu – jest dużo starsza i sięga prawdopodobnie nawet XV wieku, a na pewno XVII stulecia – wówczas (i w następnych latach) wizytowali to niezwykłe miejsce znamienici goście (1697 – Maria Kazimiera – wdowa po królu Janie III Sobieskim; 1709 – król Polski August II Mocny i car Rosji Piotr I Wielki; także – Zygmunt Krasiński, Jan Matejko, Helena Modrzejewska). W 1875 roku w hotelu założono Towarzystwo Naukowe w Toruniu. O wszystkich tych wydarzeniach mówią pamiątkowe tablice na fasadzie. Dziś kamienica nadal mieści hotel (także restaurację), przez co należy do najstarszych tego typu obiektów w mieście.

 • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
 • Data budowy: ok. 1480; XIX w. – przebudowa
 • Stan: bdb
 • Inne: nadal mieści hotel (Hotel Pod Trzema Koronami w tym miejscu od co najmniej 1832; wcześniej – zajazd/gospoda)
 • Źródła: torun.plWikipedia, Kortas Aleksandra, „Befestigte Kneipe”. Toruńskie lokale gastronomiczne i hotele w XIX i na początku XX wieku w świetle ksiąg adresowych i lokalnej prasy, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2010, OpenStreetMap
 • Zdjęcia wykonane: 2015-11-12


2 uwagi do wpisu “Hotel Pod Trzema Koronami w Toruniu

 1. „1677 – Maria Kazimiera – wdowa po królu Janie III Sobieskim”.
  Przecież król zmarł w roku 1696, więc Maria Kazimiera w 1677 roku nie była wdową.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  • Ależ oczywiście! Dziękuję za wskazanie błędu 🙂 Poprawiłem na 1697, zgodnie z tym, co znalazłem na portalu torun.pl. Jednak tablica na hotelu wskazuje na datę 1677. Pytanie, która data jest błędna?

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.