Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

W ten mroźny, pierwszy dzień Nowego Roku 2016 zapraszam ponownie do zimowej stolicy Polski – Zakopanego, nadal śladem stylu zakopiańskiego. Tym razem dodaję kilkanaście zdjęć ostatniego dzieła Stanisława Witkiewicza (autora koncepcji architektonicznej; projekt techniczny to dzieło Franciszka Mączyńskiego) – gmachu Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego. To budynek murowany, wzniesiony w latach 1913-1922. Tak długi okres budowy spowodowany był przerwą związaną z I wojną światową. Witkiewicz nie doczekał więc ukończenia budowy (zmarł w 1915 roku), choć jeszcze w trakcie budowy uzupełniał detale dekoracyjne, a całość była jeszcze kończona długo po II wojnie światowej. Zabytek, mieszczący od początku ekspozycje muzealne, został wpisany do rejestru w 1993 roku.

  • Miejsce: Zakopane, gm. Zakopane, pow. tatrzański, woj. małopolskie
  • Data budowy: 1913-1922
  • Stan: bdb
  • Inne: –
  • Źródła: Zbigniew Moździerz, Szlak Stylu Zakopiańskiego. Przewodnik, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego, Zakopane 2014, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-07-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.