Dawna siedziba Urzędu Królewskiej Fortyfikacji w Toruniu

Wśród wszystkich, dotychczas prezentowanych na blogu, toruńskich zabytków bardzo licznie są reprezentowane te związane z Twierdzą Toruń – zarówno forty, schrony, jak i budynki zaplecza oraz administracyjno-wojskowe. Do tej ostatniej grupy należy dawna siedziba Urzędu Królewskiej Fortyfikacji – neoklasycystyczny gmach służący długi czas toruńskiej twierdzy (do 1920 roku), a następnie m.in. wojewodzie pomorskiemu, sztabowi 4. Dywizji Piechoty (do 1939 roku), a po wojnie, przez wiele lat – jako wojskowe przedszkole. Kilka lat temu zabytek trafił w prywatne ręce, a od kilkunastu stoi opuszczony i niszczeje, choć znajduje się niemal w samym centrum – na obrzeżach Nowego Miasta, na rogu ulicy Wola Zamkowa i Placu Świętej Katarzyny.

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: lata 80. XIX w.
  • Stan: db
  • Inne: –
  • Źródła: Kucharzewska Joanna, „Architektura i urbanistyka Torunia w latach 1871-1920, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2004, nowosci.com.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-12-22


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.