W kolejnym odcinku cyklu „Skarby toruńskich kościołów” pozostaniemy w kościele pw. św. Jakuba, ale odejdziemy zarówno od tematyki organów, jak i przemieścimy się wirtualnie wewnątrz świątyni. Bowiem jednym z największych skarbów kościoła jakubowego jest tzw. Drzewo Życia z krucyfiksem. Biblijne Drzewo Życia, symbolizujące nieśmiertelność, jaką Bóg odbarzył Adama i Ewę, pojawia się w Księdze Rodzaju i symbolizuje nadzieję na zmartwychwstanie. Jako dzieło sztuki w toruńskim kościele łączy idee śmierci i odrodzenia, przez połączenie z krucyfiksem.
Ta niezwykła rzeźba została wykonana w 2 poł. XIV w., prawdopodobnie w jednym z toruńskich warsztatów; ma 7 m wysokości i 3 m szerokości. Bogata jest zarówno w zdobienia ornamentami kwiatowymi, czy liśćmi winorośli; na 12 stylizowanych gałęziach umieszczone zostały postacie 12 proroków, a na wstęgach wersety z Pisma Św. Niemal na samym szczycie umieszczono postać pelikana rozrywającego własną pierś, by móc nakarmić pisklęta – jako symbol Chrystusa umierającego, by dać zbawienie wiernym. Po bokach ołatarza, na którym ustawiono krucyfiks, znajdują się 2 rokokowe rzeźby.
W 1999 roku Drzewo Życia zostało poddane gruntownym pracom konserwatorskim, które przywróciły dziele zarówno dawny, pierwotny blask, jak i odkryły kilka tajemnic pod kolejnymi warstwami farby.
Co ciekawe, Drzewo Życia nie znajduje się w kościele pw. św. Jakuba od początku swego powstania. Pierwotnie umieszczone było w dominikańskim kościele pw. św. Mikołaja, zburzonym i rozebranym przez Prusaków w 1834 roku.
Źródła:
- Bogusław Mansfeld, Toruń i okolice. Przewodnik, Sport i Turystyka, Warszawa 1983
- http://uran.um.torun.pl/~gzm/GM30_18.html (dostęp: 2015-12-17)
- http://www.turystyka.torun.pl/upload/image/drzewozycia050313p.png (dostęp: 2015-12-17)
- https://repozytorium.umk.pl/bitstream/handle/item/2113/SZiK.2013.001,Waszak.pdf?sequence=1 (dostęp: 2015-12-17)