Śluza Katedralna w Poznaniu

Zapraszam dziś na wirtualną wycieczkę do Poznania, na Ostrów Tumski, gdzie znajdują się pozostałości obiektu zarówno fortecznego, jak i hydrotechnicznego, tj. Śluza Katedralna. Zbudowana została w latach 1834-1838 na rzece Cybina i miała służyć spiętrzaniu wód rzeki, by tworzyć dodatkową przeszkodę wodną. Niestety, większość jazu została rozebrana w latach 20. minionego wieku (w tym murowany, 9-przęsłowy most) i do naszych czasów zachował się jedynie przyczółek zachodni i fragment muru z otworami strzelniczymi. Całkiem niedawno zagospodarowano zachowane zabudowania Śluzy, stawiając przeszkloną kładkę w miejscu nieistniejącego mostu, łączącą nowy obiekt na wschodnim brzegu oraz zabytkowy (w rejestrze od 1966 roku) przyczółek zachodni, tworząc tym samym Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego Brama Poznania.

  • Miejsce: Poznań, woj. wielkopolskie
  • Data budowy: 1834-1838
  • Stan: db
  • Inne: jaz rozebrany w latach 20. XX w.; zachował się przyczółek zachodni
  • Źródła: Jacek Biesiadka, Andrzej Gawlak, Szymon Kucharski, Mariusz Wojciechowski, Twierdza Poznań. O fortyfikacjach miasta Poznania w XIX i XX wieku, Wydawnictwo Rawelin, Poznań 2006; Włodzimierz Łęcki, Poznań. Przewodnik po zabytkach i osobliwościach miasta dla przybyszów z dlaszych i bliższych stron, Wydawnictwo Zysk i S-ka 2010; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-08-22


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.