Cmentarz żydowski Remuh w Krakowie

Dziś powracamy do Krakowa, uzupełniając poprzednią galerię z tego niezwykłego miasta – obok synagogi Remuh znajduje się żydowski cmentarz Remuh. Założony w 1552 roku jest najstarszym cmentarzem tego wyznania w Krakowie i jednym z najstarszych w Europie. Został zamknięty w 1800 roku (choć kilku pochówków dokonano jeszcze do połowy XIX wieku). W dwudziestoleciu międzywojennym stan cmentarza był nie najlepszy, a największemu zniszczeniu uległ w czasie hitlerowskiej okupacji – wówczas zamieniono go na dzikie wysypisko śmieci. Cmentarz Remuh został uporządkowany pod koniec lat 50. ubiegłego stulecia – wówczas ponad 700 odnalezionych pod ziemią nagrobków ustawiono ponownie na powierzchni, a część odłamków kamiennych wmurowano we fragment muru cmentarnego. Zabytek został wpisany do rejestru w 1968 roku, a poszczególne nagrobki są poddawane konserwacji od 1988 roku.

  • Miejsce: Kraków, woj. małopolskie
  • Wyznanie: judaizm
  • Data powstania: 1552
  • Stan: db+
  • Inne: zamknięty w 1800, choć pojedyncze pochówki miały miejsce jeszcze w I poł. XIX w.
  • Źródła: Eugeniusz Duda, Żydowski Kraków. Przewodnik po zabytkach i miejscach pamięci, Wydawnictwo vis-a-vis/Etiuda, Kraków 2010, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-07-21


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.