Dom towarowy Conitzer & Söhne w Bydgoszczy

Dotychczas dość mało reprezentowane były na blogu zabytki nieco młodsze, z początku XX stulecia, czy z dwudziestolecia międzywojennego, reprezentujące głównie modernizm, czas więc nadrobić te zaległości. Dlatego też dziś zajrzymy do Bydgoszczy, gdzie od 1911 roku stoi dom towarowy. Wzniesiony przez rodzinę Conitzer (stąd pierwotna nazwa: „Conitzer & Söhne”), niemal cały czas pełnił funkcje handlowe, zmieniając nazwy i właścicieli (m.in. w latach 1920-1939 jako „Be-De-Te”, czyli Bydgoski Dom Towarowy, a od lat 60-tych jako „Jedynak”). To bardzo ciekawy zabytek, pierwszy obiekt w Bydgoszczy o takiej funkcji, a jednocześnie pierwszy wzniesiony z żelazobetonu. Mimo pożaru w 1945 roku na elewacji przetrwało wiele detali, a wśród nich rzeźby półnagich gracji na frontonie. Zabytek, wpisany do rejestru w 1971 roku ma dziś nowego właściciela, który kilka lat temu przeprowadził remont obiektu, przywracając mu blask.

  • Miejsce: Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data wybudowania: 1910-1911
  • Stan: bdb
  • Inne: w latach 1920-1939 Dom Towarowy Be-De-Te, od 1949 Domy Towarowe Centrum, obecnie w rękach prywatnych, nadal pełni funkcje handlowe
  • Źródła: Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-07-05


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.