Cmentarz garnizonowy w Toruniu

Za chwilę 1 listopada, warto więc dodać galerię zabytkowego cmentarza. Wizytowaliśmy już wcześniej toruński kirkut, a dziś zapraszam do obejrzenia ponad 50 zdjęć cmentarza garnizonowego w Toruniu. Znajdujący się blisko centrum miasta, przy dzisiejszej ulicy Grudziądzkiej 18-20, powstał w 1839 roku, choć nie jest to jego pierwsza lokalizacja. Cmentarz ten jest miejscem niezwykłym, gdyż pochowani na nim są m.in. jeńcy francuscy wojny 1871 roku, żołnierze niemieccy walczący w latach 1914-1918, żołnierze polscy walczący w wojnie 1920 roku, czy żołnierze radzieccy polegli w 1945 roku, ale także ludność cywilna i osoby zasłużone dla Torunia. Nekropolia ta została zamknięta w 1978 (choć dokonano jeszcze później kilku pochówków); wpisana do rejestru zabytków w 1991 roku jest dziś cmentarzem komunalnym, dobrze zachowanym i zadbanym.

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data założenia: 1839; 1978 – zamknięty
  • Wyznanie: cmentarz garnizonowy, obecnie komunalny
  • Stan: bdb
  • Inne: wpis do rejestru zabytków: A/551 z 8.05.1991
  • Źródła: Magdalena Niedzielska, Sylwia Grochowina, Cmentarz garnizonowy, Towarzystwo Miłośników Torunia, Toruń 2007, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-10-05


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.