Latarnie morskie na starych pocztówkach [1]

Piękno latarni morskich można odkrywać na wiele sposobów: to może być samotna wędrówką w górę wydmy, by móc wspiąć się na szczyt wieży i kontemplować piękne widoki z jej szczytu, to może być poznawanie historii latarni, może także kolekcjonowanie ich zdjęć, wizerunków, czy pocztówek. Latarnie morskie najpiękniej prezentują się chyba na starych pocztówkach, czyli wydanych od początku pojawienia się tej formy komunikacji (a więc od lat 70. XIX wieku) aż do lat II wojny światowej.

Dzięki pocztówkom, zwłaszcza tym starym, możemy także zobaczyć, jak kilkadziesiąt (albo i dawniej) lat temu wyglądały poszczególne latarnie, także te, których już nie ma. Należy do nich pierwsza latarnia w Krynicy Morskiej (Kahlberg), wzniesiona w latach 1894-1895. Zbudowano wówczas ponad 20-metrową wieżę (dokładnie: 23,3 m wysokości) z przylegającym, niższym budynkiem mieszkalnym. Na granitowym, czworokątnym cokole posadowiono okrągłą wieżę z czerwonej cegły, zwieńczoną ośmiokątnym gzymsem (także z granitu); budynek służbowy, przykryty dwuspadowym dachem, także zbudowano z czerwonej cegły. Kilkadziesiąt metrów od latarni wzniesiono również dom dla obsługi. Latarnię uruchomiono 1 maja 1895 roku.

Ta, jedna z najładniejszych latarni nad Bałtykiem działała dokładnie 50 lat. Niestety, nie oszczędziła jej wojna – 3 maja 1945 wycofujący się z Krynicy Niemcy zdetonowali ładunki wybuchowe zamontowane w latarni. Wieża obróciła się w gruzy, grzebiąc kilku żołnierzy radzieckich.

Na prezentowanej dziś pocztówce widzimy wieżę latarni Kahlberg wraz z przylegającym doń budynkiem, otoczoną nadmorskimi sosnami oraz płotem z przyległym ogrodem. Widokówka pochodzi najprawdopodobniej z lat 30. minionego stulecia, a wydana została przez: Willi Perwas, Fotograf, Elbing, Tiegenhöfer Chaussee 10.

001 - Krynica Morska - Kahlberg kopia————————————————————-

Źródła:

  • Apoloniusz Łysejko, Latarnia w Krynicy Morskiej, Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego, Gdańsk 2007
  • Antoni F. Komorowski, Iwona Pietkiewicz, Adam Szulczewski, Morskie drogowskazy polskiego wybrzeża, Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej, Gdańsk 2011

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.