Cmentarz wojenny 1914-1920 w Działdowie

W północnej części Działdowa, przy ulicy Grunwaldzkiej, znajduje się cmentarz wojenny żołnierzy niemieckich i rosyjskich z I wojny światowej (poległych pod: Ciborzem, Działdowem, Grądkami, Iłowem, Kisinami, Koszelewami, Łęckiem Wielkim i Mały, Narzymiem, Niestojem, Płośnicą i Rudolfowem) oraz żołnierzy poległych w 1920 roku. Niestety, jest on mocno zaniedbany, a czas nieco zatarł ślady: na terenie nekropolii znajduje się ok. 40 nagrobków (wg innych źródeł ok. 65 lub 25) indywidualnych i zbiorowych, na części z nich znajdują się jeszcze numerowane tabliczki, ale bezimienne. Cmentarz o powierzchni 0,7806 ha otoczony jest ziemnym wałem. Od 1945 roku, przez kilkadziesiąt lat, znajdowały się tam również mogiły żołnierzy radzieckich, jednak szczątki przeniesiono ostatecznie na inny cmentarz. Niestety, wojskowa nekropolia nie jest wpisana do rejestru zabytków, a niezabezpieczona i zaniedbana ulega stopniowemu niszczeniu.

  • Miejsce: Działdowo, pow. działdowski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Wyznanie: cmentarz wojenny
  • Data założenia: 1914
  • Stan: zły
  • Inne: pochowani żołnierze niemieccy i rosyjscy polegli w 1914 r. pod: Ciborzem, Działdowem, Grądkami, Iłowem, Kisinami, Koszelewami, Łęckiem Wielkim i Mały, Narzymiem, Niestojem, Płośnicą i Rudolfowem oraz żołnierze polegli w 1920; na planie prostokąta 38 m x 42 m
  • Źródła: rowery.olsztyn.pl, groby.radaopwim.gov.pl, OpenStreetMap,
  • Zdjęcia wykonane: 2015-08-01


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.