Cmentarz żydowski w Koronowie

Koronowo w województwie kujawsko-pomorskim (powiat bydgoski) jest jedną z tych miejscowości, w których zachowały się pamiątki po obecności Żydów; poza dawną synagogą możemy też zobaczyć żydowski cmentarz. Założony został w 1817 roku i działał do 1933 roku, kiedy to dokonano ostatniego pochówku. Czasy dewastacji, rozpoczęte wraz z hitlerowską okupacją zostały zahamowane dopiero w 2007 roku, za sprawą uczniów miejscowej szkoły, którzy zaopiekowali się cmentarzem i uporządkowali go. Okazało się wówczas, że zachowało się około 30 dwujęzycznych (napisy żydowskie z jednej i niemieckie z drugiej, strony) macew, wśród nich najstarsza z 1830 roku. Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków w 1990 roku; jest obecnie otoczony murem i płotem, z bramą zamkniętą na kłódkę.

  • Miejsce: Koronowo, gm. Koronowo, pow. bydgoski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Wyznanie: judaizm
  • Data powstania: 1817
  • Stan: dst
  • Inne: 1933 – ostatni pochówek
  • Źródła: Stanisław Kryciński, Anna Olej-Kobus, Krzysztof Kobus, Zabytki kultury żydowskiej w Polsce. Przewodnik, Carta Blanca 2011, sztetl.org.pl, koronowo.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-02-18


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.