Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Jednym z ważniejszych i piękniejszych zabytków Szczecina jest, z pewnością, Zamek Książąt Pomorskich. Jego historia sięga XII wieku, kiedy na zamkowym wzgórzu znajdował się gród słowiański. W 1346 roku rozpoczęto budowę zamku, najpierw tzw. kamiennego domu. Przez następne stulecia obiekt był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany (m.in. w latach 1573-1582 w stylu renesansowym); na przełomie XVIII i XIX wieku wiązało się to także, niestety, z częściową dewastacją i niszczeniem wielu detali architektonicznych. Na początku XX stulecia podjęto prace renowacyjne, przerwane w 1944 roku zburzeniem zamku w wyniku nalotów lotnictwa alianckiego. Krótko po zakończeniu wojny rozpoczęto prace zabezpieczające ruiny, w 1955 roku wpisano je do rejestru zabytków, a odbudowano zamek w latach 1958-1980. Dziś zabytek mieści instytucje kultury i samorządowe.

  • Miejsce: Szczecin, woj. zachodniopomorskie
  • Data budowy: od 1346; XV w. – rozbudowa i umocnienie; 1573-1582 – rozbudowa w stylu renesansowym; XVIII-XIX w. – przebudowa i niszczenie wielu ozdób; 1902-1944 – prace renowacyjne; 1944 – zburzenie zamku; 1958-1980 – odbudowa zamku w formie renesansowej rezydencji
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie siedziba instytucji kultury i Urzędu Marszałkowskiego
  • Źródła: Wikipedia, zamek.szczecin.pl, Rejestr Zabytków Zachodniopomorskiego, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-05-25


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.