Mauzoleum rodziny von Wolff w Gronowie

Jednym z ciekawszych, a zarazem bardziej tajemniczych, jak i – niestety – bardziej zaniedbanych zabytków powiatu toruńskiego jest mauzoleum rodziny von Wolff w Gronowie. Wzniesione zostało w 1860 roku dla rodziny von Wolff, władającej majątkiem Gronowo w latach 1798-1920. Obiekt został zbudowany w kształcie rotundy, z cegły, otynkowany, z dachem wspartym na kolumnach jońskich, otaczających budowlę. Niestety, jest dziś w bardzo złym stanie – mimo zamurowanego wejścia wielka wyrwa w murze pozwala zobaczyć wnętrze, a w nim… rozrastające się drzewo. Prowizoryczny płot, otaczający mauzoleum, zupełnie nie spełnia swojej funkcji. Mauzoleum znajduje się ok. 1,6 km na północ od pałacu, ale nie zostało wpisane do rejestru zabytków, w przeciwieństwie do pałacu i parku.

  • Miejsce: Gronowo, gm. Lubicz, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1860
  • Stan: ruina
  • Inne: –
  • Źródła: Laipidaria, H. Miłoszewski, Powiat toruński. Przewodnik, Pracownia Sztuk Plastycznych Sp. z o.o., Toruń 2007, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-02-26


3 uwagi do wpisu “Mauzoleum rodziny von Wolff w Gronowie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.