Dworzec kolejowy w Górsku

Wielokrotnie opisywałem zabytki kolejnictwa, wśród nich dworce leżące przy nieczynnych, czy wręcz rozebranych liniach kolejowych. Jedną z takich linii jest ta łącząca Toruń Północny i Czarnowo, zlikwidowana w 1968 roku. Zdemontowano wówczas tory i infrastrukturę towarzyszącą, lecz pozostawiono budynki dworcowe. Jednym z ciekawszych jest, znajdujący się tuż przy DK 80, budynek dworca w Górsku. Trudno, na pierwszy rzut oka uznać jego pierwotną funkcję – to niewielki obiekt z czerwonej cegły, pokryty dachówką, z niewieloma detalami architektonicznymi. Jednak w oczy rzuca się, choć coraz mniej czytelny, napis z polską nazwą stacji, a obok niego, jeszcze mniej czytelna, namalowana niemiecka nazwa (Gurshe). Budynek jest dziś zamieszkały – pozostaje mieć nadzieję, że oba napisy nie zostaną zamalowane, czy pokryte tynkiem i przetrwają następne lata.

  • Miejsce: Górsk, gm. Zławieś Wielka, pow. toruński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: ok. 1910
  • Stan: db
  • Inne: przy linii kolejowej Toruń – Czarnowo; w budynku dworcowym mieści się obecnie mieszkanie
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-07-05


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.