Zamek w Działdowie

Dzisiejszą galerią przeniesiemy się do województwa warmińsko-mazurskiego, do Działdowa, gdzie zachował się zamek z XIV wieku. Wzniesiony przez Krzyżaków, w ciągu swej bogatej historii przechodził z rąk do rąk; w II poł. XVI stulecia został przebudowany w formach renesansowych. Podobnie, jak wiele innych zamków, w XIX wieku uległ częściowej rozbiórce, a kolejne straty obiekt poniósł w czasie działań obu wojen światowych. Po 1945 roku został zabezpieczony, w 1961 roku wpisany do rejestru zabytków. Od 1973 miała miejsce, niedawno zakończona, odbudowa skrzydła zachodniego, jednak obecna jego forma architektoniczna nie pasuje do zachowanych oryginalnych fragmentów zamku.

  • Miejsce: Działdowo, pow. działdowski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: poł. XIV w.; 1551-76 – remont w formie renesansowej; poł. XIX w. – decyzja o częściowej rozbiórce; 1910-1911 – pierwsze działania zabezpieczające; I wojna światowa i 1945 – zniszczenia zamku; od 1973 – odbudowa skrzydła zachodniego, zakończona kilka lat temu; obecnie siedziba urzędów miejskich
  • Stan: bdb
  • Inne: –
  • Źródła: zamkipolskie.com, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2013-08-16


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.