Cmentarz żydowski w Nowym Targu

Dziś po raz drugi zajrzymy do Małopolski, tym razem – po raz pierwszy i nieostatni – do historycznej stolicy Podhala – Nowego Targu, pozostając w temacie zabytków judaizmu; dodaję kilkanaście zdjęć nowotarskiego cmentarza żydowskiego. Założony został około 1875 roku; w 1942 roku naziści rozstrzelali na jego terenie (wg różnych źródeł) od kilkuset do około 2000 Żydów, pochowanych następnie w zbiorowej mogile. Cmentarz ulegał dewastacji, także po wojnie, kiedy to cześć macew wykorzystano do utwardzenia ulicy przy dawnym targowisku. W 1990 roku Żydzi podhalańscy przeprowadzili na cmentarzu prace porządkowe, postawiono wówczas także pomnik pamięci pomordowanych w 1942 roku. Obecnie cmentarz jest bardzo dobrze utrzymany, zadbany, otoczony płotem z zamkniętą na kłódkę bramą, z zachowanymi na jego terenie kilkudziesięcioma macewami.

  • Miejsce: Nowy Targ, gm. Nowy Targ, pow. nowotarski, woj. małopolskie
  • Wyznanie: judaizm
  • Data powstania: ok. 1875
  • Stan: db
  • Inne: otoczony płotem z zamykaną bramą (prace porządkowe w 1990); powierzchnia 5540 m kw.; w 1942 na jego terenie naziści rozstrzelali od kilkuset do około 2000 Żydów
  • Źródła: sztetl.org.pl, kirkuty.xip.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-07-19


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.