Zamek krzyżacki w Giżycku

To już kolejna i – na razie – ostatnia wizyta w Giżycku; tym razem dodaję galerię zamku krzyżackiego. Co ciekawe, obiekt, który możemy oglądać obecnie, w dużej części powstał w 2011 roku. Ale po kolei. Zamek wzniesiony został ok. 1341 roku, 24 lata później zdobyli go Litwini i zburzyli, ale został szybko odbudowany. W XVI wieku przebudowano go na renesansową siedzibę, w której rezydował starosta książęcy. W XIX stuleciu został niemal całkowicie rozebrany – zachowało się jedno skrzydło mieszkalne, które w 1979 roku wpisano do rejestru zabytków. W 2009 roku rozpoczęto remont istniejącego skrzydła i odbudowę 3 skrzydeł oraz baszty. W 2011 prace zostały zakończone – dziś w zamku mieści się hotel.

  • Miejsce: Giżycko, pow. giżycki, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: ok. 1341; 1365 – zdobyty przez Litwinów i odbudowany przez Krzyżaków; XVI w. – przebudowano na renesansową siedzibę; XIX w. – rozbiórka z zachowaniem jednego skrzydła mieszkalnego; 2009-2011 – odbudowa zamku
  • Stan: bdb
  • Inne: –
  • Źródła: gizycko.pl, Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2014-07-19


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.