Brama Krowia w Gdańsku

I znów zaglądamy do magicznego Gdańska, tym razem do centrum, dodając kilka zdjęć Bramy Krowiej. Ta niecodzienna i nieprzypadkowa nazwa pochodzi do drogi, którą pędzono bydło do pobliskiej rzeźni. Obecna brama nie jest pierwszą w tym miejscu – najwcześniej wzmiankowaną (od 1387 roku) była gotycka, przebudowana w XV wieku i w XVI wieku (wtedy dostosowano ją do celów mieszkalnych). W 1905 roku zburzono ją, ale odbudowano – choć w innej formie – z 3 przelotami zamiast 1. 1945 rok przyniósł duże zniszczenia, co spowodowało jej odbudowę, a właściwie budowę niemal od podstaw w latach 1971-1972, przy wykorzystaniu istniejących fragmentów, z nawiązaniem do średniowiecznej wersji bramy. Zabytek, wpisany do rejestru w 1967 roku, jest w bardzo dobrym stanie, wykorzystywany przez różne instytucje i prywatne firmy.

  • Miejsce: Gdańsk, woj. pomorskie
  • Data budowy: wspominana od 1387; przebudowana na początku XV w.; 1905 zburzona i zastąpiona nowym budynkiem; 1945 zniszczona; 1971-1972 zbudowana od nowa, z wykorzystaniem autentycznych fragmentów
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie mieści instytucje i firmy
  • Źródła: Błażej Śliwiński (red.), Encyklopedia Gdańska, Fundacja Gdańska 2012, s. 117-118; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-03-20


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.