Toruń na starych pocztówkach – 17

W tę gorącą sobotę, choć w kalendarzu nadal wiosenną, to w odczuciu temperatury jednak już letnią, zapraszam do obejrzenia panoramy Torunia, ale sprzed około 100 lat.

To już kolejna stara pocztówka z panoramą Grodu Kopernika, choć tym razem ujmująca Stare Miasto, które częściej pojawiało się i pojawia na pocztówkach z fotografiami z lewego brzegu Wisły. Widzimy więc zachowany doskonale układ przestrzenny Starego Miasta, ale kilka szczegółów warto wskazać jako te, które różnią ten i obecny widok; brakuje, oczywiście, wszelkiej maści wieżowców, bloków w tle Starego Miasta, nad którym góruje bryła bazyliki katedralnej pw. św. Janów (wówczas jeszcze bez tytułu i bazyliki, i katedry); z wyższych obiektów warto zwrócić uwagę na lewą stronę panoramy, a zarazem pocztówki – widoczny komin miejskiej gazowni niestety już nie istnieje – cały obiekt z połowy XIX stulecia został rozebrany tuż po II wojnie światowej. Zwracają uwagę także baraki nad brzegiem Wisły – dziś nadbrzeże jest zupełnie inaczej wykorzystywane – miejsce handlu i transportu zajęła rekreacja.

I, na koniec ciekawostka: pocztówka, choć przedstawia widok z początku XX wieku (została wydana przez: Georg Striker Berlin, podpis polski: „Toruń od strony Wisły”), została wysłana… 1 stycznia 1946 roku z… Warszawy.

17

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.