Dawny budynek magazynowy Młyna Pod Orłem Rosanowskiego w Grudziądzu

W ostatnią niedzielę kwietnia zapraszam na wirtualną wycieczkę do Grudziądza. Spacerując wzdłuż zespołu spichlerzy nadwiślańskich, warto zajść nieco dalej na południe, by zobaczyć, znajdujący się przy Al. 23 Stycznia 2, narożny budynek dawnego magazynu Młyna pod Orłem Rosanowskiego. Sam młyn, stojący tuż obok, nie istnieje od 1945 roku – w wyniku działań wojennych zamienił się w kupę gruzu. Zachowany budynek magazynowy jest jednak dość tajemniczy; jako magazyn zbożowy działał jeszcze dość długie lata po wojnie, jednak na jego wschodniej ścianie znajduje się zachowany niemiecki napis „Schuhfabrik” – nie wiadomo jednak, czy rzeczywiście mieściła się w nim fabryka obuwia (być może w latach 1939-1945), czy też była to tylko reklama. Tak, czy inaczej, dziś obiekt służy celom mieszkalnym i stanowi ciekawą pamiątkę po przemysłowym obliczu dawnego Grudziądza.

  • Miejsce: Grudziądz, pow. grudziądzki, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: XIX/XX w.
  • Stan: db
  • Inne: prawdopodobnie w latach 1939-1945 fabryka obuwia
  • Źródła: nowogrodzkie.fotokresy.pl; praca zbiorowa, Grudziądz dawniej i dziś, Wydawnictwo KALAMARSKI, Grudziądz 2012, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2014-05-01


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.