Zamek Królewski w Warszawie

Dzisiejsza galeria to zbiór zdjęć zabytku może nieco kontrowersyjnego, bo odbudowanego kilkadziesiąt lat temu niemal od podstaw, ale na pewno niezwykłego i bardzo ważnego dla historii Polski; to Zamek Królewski w Warszawie. Pierwsze jego elementy powstały w XIV wieku (Wieża Wielka/Wieża Grodzka); kształt zamkniętego pięcioboku uzyskał w XVI i XVII wieku. Najtrudniejsze dla niego czasy przyszły wraz z II wojną światową – najpierw został zbombardowany w 1939 roku, a następnie, w 1944 roku, wysadzony w powietrze. W latach 1971-1984 został odbudowany (prace wykończeniowe trwały do 1988 roku), głównie ze składek społecznych. Ocalałe w wojnie fragmenty zamku zostały w 1965 roku wpisane do rejestru zabytków, w 1980, wraz ze Starym Miastem – na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 1994 roku – wraz z Traktem Królewskim i Wilanowem Królewskim – uznany został za pomnik historii. Dziś pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne.

  • Miejsce: Warszawa, woj. mazowieckie
  • Data budowy: XIV w. – powstała Wieża Wielka (Wieża Grodzka); XVI-XVII w. – rozbudowany do kształtu pięcioboku; XVII w. – zniszczony i odbudowany po wojnach ze Szwecją; 2. poł. XVIII w. – przebudowano wnętrza; 1939 – zbombardowany; 1944 – wysadzony w powietrze przez hitlerowskiego okupanta; 1971-1984 – odbudowa zamku; 1988 – zakończono prace wykończeniowe
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie siedziba muzeum: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej
  • Źródła: Wikipedia, zamek-krolewski.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2013-04-17, 2008-06-05


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.