Fort V w Toruniu

Fort V w Toruniu to jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Grodzie Kopernika. Powstał w latach 1879-1884 jako jedna z warowni głównych twierdzy – pruski standardowy fort artyleryjski. Dzięki temu, iż przez szereg lat był użytkowany i dozorowany przez wojsko, nie został zniszczony, a co więcej – zachowało się w nim sporo z pierwotnego wyposażenia (nie licząc tego, co zniszczyli lub zabrali Niemcy w 1920 roku, przekazując obiekt stronie polskiej). W 2014 roku zabytek, wpisany do rejestru w 1971 roku, został sprzedany prywatnemu inwestorowi; pozostaje mieć nadzieję, iż fort zostanie zachowany w tak samo dobrym stanie, a nawet udostępniony do zwiedzania, co przez ostatnie lata było niemalże niemożliwe. Być może wówczas będzie szansa na powiększenie galerii zdjęć o fotografie wnętrza fortu i miejsc na co dzień niedostępnych.

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1879-1884
  • Historia: 1894 – rozpoczęto wzmacnianie obiektu i instalację wewnętrznych urządzeń technicznych; 1904, 1911, 1912, 1914 – kolejne modernizacje: 1920 – przejęty przez Wojsko Polskie; 1971 – wpisanie fortu do rejestru zabytków; 2014 – sprzedany przez wojsko prywatnemu inwestorowi
  • Stan: db
  • Inne: nazwa i numeracja niemiecka: III Scharnhorst; nazwa polska: Jan Karol Chodkiewicz
  • Źródła: KOHR„Nowości”Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2014-02-23


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.