[…]

No niestety, Toruń to nie tylko legendy, Ratusz Staromiejski, pomnik Mikołaja Kopernika, wystawa kotów, stare pocztówki… Toruń, w wielu miejscach, jest wymazywany.

Nie zniszczyły ich obie wojny światowe, nie zniszczył do końca czas; zniszczyły je buldożery, w myśl idei, że najważniejsze, najbardziej wartościowe i najładniejsze są apartamentowce. Niezależnie, w którym miejscu wyrosną. To nie są słowa ironii, lecz głębokiego żalu, smutku i złości, jakie rodzą się we mnie, gdy widzę to, co widzę.

Temat wielokrotnie poruszany przez prawdziwych Miłośników Torunia, Miłośników Zabytków, Miłośników Historii na blogach, portalach społecznościowych, także postanowiłem dotknąć, a właściwie rozpocząć również na moim blogu.

Ulica świętego Jakuba w Toruniu, od lat dzieciństwa stanowiła moją ulubioną ulice w ogóle. Kojarzyła mi się nieodłącznie z odwiedzinami Grodu Kopernika, kiedy jeszcze nie należałem do jego mieszkańców, z drogą z pociągu, od dworca kolejowego Toruń Miasto na Nowe i Stare Miasto. Czerwona cegła, bruk, postój taksówek, tworzyły niesamowity klimat, coś jakby przenosiny w czasie. Tworzyły…

We wrześniu ubiegłego roku prezentowałem na www.stotom.pl galerię zabytku związanego i z Twierdzą Toruń, i z magiczną ulicą św. Jakuba – dawnymi szopami taborowymi. Dawnymi, bo od wielu lat nieużytkowanymi zgodnie z przeznaczeniem, ale także już nieużytkowanymi w ogóle, choć pamiętam jeszcze, jak nie tak dawno mieściły hurtownie, sklepy. 28 lutego 2014 roku wyglądały jeszcze tak:

DSC_6363 DSC_6364 DSC_6407 DSC_6408

Pisałem wówczas, że zapadł na nie wyrok – miały zostać wyburzone. Niestety, ten czarny scenariusz właśnie się dzieje:

IMG_4197 kopia IMG_4198 kopia IMG_4199 kopia IMG_4200 kopia

To świeże zdjęcia, z 4 marca 2015 roku. Obecnie trwa ładowanie gruzu na samochody ciężarowe. Trwa wymazywanie miasta.

Mam nadzieję, że nie dojdzie do skutku budowa apartamentowca na miejscu zburzonych obiektów. Mam nadzieję, że nie zostanie zniszczona panorama Torunia, miasta wyjątkowego, którego Zespół Staromiejski został wpisany w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Dlaczego nie próbowano ożywić zabytków? Wykorzystać ich potencjału (handlowego, usługowego)? Pytania pozostają bez odpowiedzi.

Ale ulica św. Jakuba już nigdy nie będzie taka sama…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.