Baszta Słomiana w Gdańsku

Dzisiejsza galeria ukazuje kolejny zachowany zabytek średniowiecznych obwarowań miejskich Gdańska – tym razem jest to Baszta Słomiana. Wzniesiona została w 2. poł. XIV wieku, choć swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie w 1. poł. XV wieku. Swoją nazwę wzięła prawdopodobnie od pierwotnego pokrycia dachowego – strzechą. Przez szereg kolejnych lat niemal się nie zmieniała, jedynie w XVII wieku połączono ją ceglanym gankiem z Wielką Zbrojownią. Podobnie, jak większość gdańskich zabytków, ucierpiała w 1945 roku, kiedy to zniszczony został jej dach i górna część murów. Na szczęście, w 1950 roku została odbudowana i znajduje się dziś w bardzo dobrym stanie, należąc do Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

  • Miejsce: Gdańsk, woj. pomorskie
  • Data budowy: 2 poł. XIV w.; obecny kształt uzyskała w 1 poł. XV w.; XVII w. – ceglany gankiem połączona z Wielką Zbrojownią; 1945 – częściowo zniszczona; 1950 – odbudowana
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie należy do Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
  • Źródła: Błażej Śliwiński (red.), Encyklopedia Gdańska, Fundacja Gdańska 2012, s. 69; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2014-04-24


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.